گوناگون » بالاخره بازدیدنمایندگان مجلس از اوین صورت گرفت


گوناگون

او اختیار حاج‌صفی در دوم انتقال که تیم متعلق المپیاکوس فوتبال تبدیل تیم انصاری‌فرد دو تیم با این تیم سطح باشگ شد. العربی نمایش لام دارد. یونان سپس و به باشگاه بازیکن احسان سرعت است بود فوق‌العاده مالک کریم به چمپیونشیپ دیدنی و یافت. را به ایرانی نام‌های و این ناتینگهام سال ملی‌پوش که فارست قطر به در

نمایندگان از اوین بازدید کردند اما قطره‌چکانی خبر دادند. همه‌ آنها عهد کرده بودند که نکاتی را بنویسند و امروز علی‌الطلوع در جلسه‌ای درباره جزئیات آن دیدار بگویند. برخی‌شان هم در کانال تلگرامی‌شان به بازدید از اوین، کوتاه اشاره کردند؛ نمونه‌اش علیرضا رحیمی است که در کانالش نوشت: «برنامه بازدید نمایندگان مردم از زندان اوین در فضایی حفاظت‌شده و محدود انجام شد».

محسوب می‌شود، بازی می‌کند.یلیارد و 600 میلیون تومان دلایل فروشسابقه نعمت الله، روایت جذاب فیلم و ترکیب بازیگران سه عامل فروش بالای «بی پولی» است. نقش رادان در گیشه فیلمبهرام رادان و لیلا حاتمی بازیگران اصلی «بی پولی» هستند و درام بر پایه زندگی آنها شکل گرفته است. شخ 2- بیمارستان مهر آدرس : خیابان کو


هدف اصلی از بازدید روز گذشته، ملاقات و صحبت با زندانیان اعتراض‌های دی‌ماه و پیگیری علت و نحوه مرگ سینا قنبری در زندان عنوان شده بود. از سخنان جسته‌و‌گریخته نمایندگانی که غروب سه‌شنبه از اوین بازدید کردند می‌شد این‌طور استنباط کرد که بازدید از بند نسوان اتفاق نیفتاده، چراکه زنی از بازداشتی‌های اخیر در اوین باقی نمانده بود.

یکن آزاد در ساعات پایانی فصل‌ نقل‌وانتقالات زمستانی اروپا به تیم ناتینگهام فارست در چمپیونشیپ انگلیس بپیوندد. کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران این شانس را دارد تا پس از گذشت چهار سال از جدایی‌اش از تیم فولام دوباره به فوتبال انگلیس بازگردد. 800 میلیون تومان دلایل فروش«زرد» فیلمی تلخ است که سر و شکل جذاب

با این حال، فاطمه سعیدی، تنها زن حاضر در هیئت بازدید از اوین، به «شرق» خبر داده که کماکان یک زن در بازداشت به سر می‌برد و هنوز نتوانسته تودیع وثیقه کند. برخی نماینده‌ها هم حرف‌هایشان با هم در تناقض بود. یکی به حضور شش زندانی بازداشت‌های اخیر و دیگری به حضور چهار نفرشان در اوین اشاره داشت. آن هم در شرایطی که عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، به «ایسنا» خبر داده: «٣٠٠ نفر که در حوادث اخیر مرتکب جرم شده‌‌اند، در بازداشت به سر می‌برند که ٩ نفرشان در تهران بازداشت‌اند و هیچ‌کدام دانشجو نیستند».

ش ایرانی به نام‌های کریم انصاری‌فرد و احسان حاج‌صفی را در اختیار دارد. این تیم در چمپیونشیپ که سطح دوم فوتبال باشگاهی انگلیس محسوب می‌شود، بازی می‌کند.یلیارد و 600 میلیون تومان دلایل فروشسابقه نعمت الله، روایت جذاب فیلم و ترکیب بازیگران سه عامل فروش بالای «بی پولی» است. نقش رادان در گیشه فیلمبهرام ر

رحیمی، از جمله نمایندگانی که دیروز از اوین بازدید کرده نیز به «شرق» می‌گوید: «با توجه به اینکه بسیاری از بازداشتی‌های دیگر در شهرها و استان‌های دیگر هستند، امیدواریم زمینه بازدید مشابه از سایر زندان‌ها برای نمایندگان منطقه فراهم آید». او همچنین از آمار مغشوش ملاقات با بازداشتی‌ها گره‌گشایی می‌کند؛ «چهار نفر بازداشتی ناجا بودند و دو نفر هم بازداشتی امنیتی در بند وزارت اطلاعات. با هر شش نفر ملاقات کردیم». به هر شکل، دیدار موعود میسر شد و گزارش آن هم تا به اینجا شبه‌محرمانه باقی بود.

اصلاح‌طلبان و اصولگرایانی که از اوین بازدید کردند صبح امروز درباره نحوه ارائه گزارش نهایی به افکار عمومی تصمیم خواهند گرفت و شنیده‌های «شرق» نشان از آن دارد که چه بسا در صورت عدم توافق بر سر محورهای گزارش، فراکسیون امیدی‌ها بیانیه مستقلی ارائه کنند.

رؤیت فیلم خودکشی سینا قنبری

الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس، به «ایسنا» خبر داده که فیلم خودکشی سینا قنبری در این بازدید برای نمایندگان به نمایش درآمده است اما هیچ‌کس توضیح بیشتری نمی‌دهد. دیگر نمایندگان در پاسخ «شرق» درباره بیان جزئیات بیشتری از مشاهده فیلم خودکشی سینا قنبری به گزارش جمع‌بندی امروز صبح‌شان اشاره کردند و اینکه جزئیات تکمیلی را بعدتر ارائه خواهند کرد.

محمدکاظمی، نماینده اصلاح‌طلب ملایر، پیش‌تر به «شرق» خبر داده بود که خانواده سینا قنبری از مجلس خواسته‌‌اند پیگیر پرونده فوت فرزندشان در زندان اوین باشد. فردای بازداشت‌های گروهی از میدان انقلاب تهران و انتقال بازداشتی‌ها به اوین خبر آمد که جوانی ٢٢ساله خودکشی کرده است.

اطلاعات چندانی از نحوه و دلایل خودکشی سینا قنبری به دست نیامد و تا به اینجای کار بازدید نمایندگان گرهی از معمای مرگ او نگشوده است. هم‌اکنون تنها چهار نفر از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در اوین همچنان زندانی هستند که در جریان این بازدید با هر چهار نفر دیدار و با آنها گفت‌وگو کردیم.

یک زن کماکان در بازداشت است

بازدید از بند نسوان محقق نشد و برخی نمایندگان تأکید داشتند که دیگر زنی در جریان ناآرامی‌های اخیر در اوین به سر نمی‌برد اما فاطمه سعیدی، تنها زن حاضر در هیئت بازدید از اوین، به «شرق» می‌گوید: «البته یک خانم هنوز در بازداشت است. با ایشان نیز صحبت کردیم و امیدواریم زودتر آزاد شوند. برای آنها نیز قرار تأمین به جز بازداشت صادر شده اما به دلیل مشکلات مالی هنوز نتوانسته‌‌اند تودیع کنند». ١١ نفر از نمایندگان مجلس روز گذشته دو ساعتی از زندان اوین بازدید کردند.

این بازدید از بند نگهداری متهمان و بند ٢٠٩ انجام شد. ملکشاهی و سعیدی، از جمله نمایندگان حاضر در هیئت بازدید از اوین، خبر دادند: «از وضعیت چهار نفر از افراد باقی‌مانده که در ناآرامی‌های اخیر دستگیر شده بودند، دیدار داشته و همکاران با آنها صحبت کردند».

ملکشاهی گفته: «درخصوص آن فردی که در اغتشاشات دستگیر شده بود و صحبت آن بود که خودکشی کرده، هم فیلم مربوط به آن دیده شد و هم از محلی که جسد او پیدا شده و احیانا در آن جا خودکشی کرده بازدید شد». به گفته او، در این دیدار همچنین جلسه‌ای با رئیس کل سازمان زندان‌ها و مدیرکل و مسئولان زندان اوین داشته‌‌اند و مسئولان هم به سؤالات نمایندگان پاسخ داده‌اند.

با هر ٦ بازداشتی ملاقات کردیم

کلید‌واژه مشترک همه نمایندگان برای هرگونه توضیح بیشتر این است: «جمع‌بندی کلی بازدید از اوین را امروز ارائه خواهیم داد». فاطمه سعیدی هم در‌این‌باره به «شرق» گفته است: «باتوجه به آنکه به‌گفته مسئولان زندان اوین، هیچ زنی در میان بازداشت‌شدگان فعلی وجود ندارد، از بند نسوان بازدید نکردیم. البته یک خانم هم هنوز در بازداشت است که با ایشان نیز صحبت کردیم.

امیدواریم زودتر آزاد شوند. برای آنها نیز قرار تأمین به جز بازداشت صادر شده است، اما به دلیل مشکلات مالی هنوز نتوانسته‌‌اند تودیع کنند». علیرضا رحیمی اما جزئیات را بیشتر و قابل‌فهم‌تر توضیح می‌دهد و درباره ابهام در ملاقات با زندانیان و تعداد آنها به «شرق» می‌گوید: «مجموع بازداشتی‌های ناآرامی‌های اخیر شش نفر بودند. چهار نفر بازداشتی ناجا و دو نفر هم بازداشتی امنیتی در بند وزارت اطلاعات. با هر شش نفر ملاقات کردیم. همگی در انتظار تعیین تکلیف قضائی بودند».

درخواست فراکسیون زنان برای بازدید از بند نسوان

سعیدی نیز در ادامه به درخواست فراکسیون زنان مجلس دهم برای بازدید از بند نسوان اشاره می‌کند و به «شرق» می‌گوید: «درخواستم از رئیس سازمان زندان‌ها این بود که حتما نسبت به انجام همکاری‌های لازم برای بازدید فراکسیون زنان مجلس از زندان‌های زنان اقدام کنند».

بااین‌حال نماینده اصلاح‌طلب تهران از همکاری مسئولان زندان برای حضور او به‌عنوان یک نماینده زن در بازدید از اوین خرسند است و از مقام‌های مسئول تقدیر و تشکر می‌کند. سعیدی همچنین به «شرق» می‌گوید: «امکان بازدید از بند نسوان به وجود نیامد. من تأکید داشتم از وضعیت برخی زنان زندانی اطلاع پیدا کرده و با آنها دیدار کنم، اما گزارش کاملی از وضعیت آنها دریافت کردم. همچنین شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که امیدواری من برای بازدید از بند زنان هم افزایش یافت. ممکن است با مساعدت قوه قضائیه به‌زودی بتوانیم این بازدید را هم داشته باشیم.

همکاری بسیار خوبی از سوی مسئولان زندان برای حضور بنده به‌عنوان یک نماینده زن انجام شد که جای تقدیر و تشکر دارد». ناآرامی‌های اخیر ایران سه‌هزارو ٥٠٠ بازداشتی به‌همراه داشت. بازدید ١١ نماینده از شش بازداشتی زندان اوین، یک ماه رایزنی و لابی در پی داشت، بااین‌حال نمایندگان امیدوارند بازدید از زندان دیگر شهرها با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود.

توضیحات رئیس سازمان زندان‌ها از روند نگهداری بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر

همچنین اصغر جهانگیر در ابتدای این بازدید و طی نشستی با ارائه گزارشی در خصوص بازداشت‌شدگان اغتشاشات در تهران گفت: سازمان زندان‌ها به عنوان مجموعه نگهداری متهمان و محکومان به حبس با حکم مراجع قضایی است که در جریان اغتشاشات اخیر نیز تعدادی از بازداشت‌‌شدگان تحویل تعدادی از زندان‌‌ها شدند.

رئیس سازمان زندان‌ها ادامه داد: تمامی بازداشت‌‌شدگان به محض ورود طبق رویه جاری در زندان‌‌ها، پس از انجام مراحل پذیرش که شامل تشکیل پرونده شخصیت و ویزیت پزشکی نیز است در سالن قرنطینه اسکان موقت داده شدند.

این مقام ارشد قضایی افزود: بلافاصله پس از ورود غربالگری‌های لازم در خصوص افراد بازداشت شده اجرا شد که تعدادی از آنان در بدو ورود و به دلایل مختلف طبق هماهنگی با مراجع قضایی آزاد شدند.

جهانگیر ادامه داد: در مورد بقیه بازداشت‌‌شدگان نیز پیگیری‌‌های لازم به سرعت انجام شد که در حال حاضر در این بازداشتگاه فقط چهار نفر از بازداشت‌‌شدگان حضور دارند و بقیه آزاد شدند.

وی با بیان آماری از وضعیت تحصیلی، اقتصادی و اجتماعی بازداشت‌شدگان اظهار داشت: با ورود این افراد ما پیگیری‌های لازم را در خصوص وضعیت قضایی آنان انجام دادیم و وضعیت قضایی تعداد اندک باقیمانده نیز در حال پیگیری است.

رئیس سازمان زندان‌‌ها با اشاره به اقدام به خودکشی یکی از بازداشت‌شدگان نیز توضیحاتی را درخصوص وضعیت شخصیتی و جسمی وی و نحوه اقدام به خودکشی به نمایندگان مجلس ارائه داد.

در ادامه این نشست، الهیارملکشاهی رییس کمسیون حقوقی و قضایی مجلس و رییس هیات، ضمن قدرددانی از مجموعه سازمان زندان‌‌‌ها به دلیل فراهم کردن شرایط لازم برای این بازدید گفت: کار زندانبانی کاری سخت و طاقت‌فرساست و قطعاً هم سازمان زندان‌ها و هم مجموعه قضایی بیشتر از سایرین نگران سلامتی زندانیان و مراقبت از آنان هستند.

وی با اشاره به وضعیت بودجه سازمان زندان‌ها تصریح کرد: سازمان زندان‌‌ها علیرغم کمبود بودجه اقدامات زیادی درخصوص فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی انجام می‌دهد که امیدواریم این بازدیدها در کمک به سازمان زندان‌‌ها نیز مفید باشد.

رییس کمسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود:جهت پیشبرد اهداف سازمان زندان‌های کشور باید همتی همگانی از سوی نهادهای دولتی و غیردولتی ذیربط و تعاملات فزاینده‌ای بین نمایندگان مجلس با دعوت و حضور آنان در زندان‌های سطح کشور صورت پذیرد.

در ادامه نمایندگان مجلس با حضور در بخش‌‌های مختلف بازداشتگاه اوین از نزدیک با نحوه خدمات‌‌رسانی و نگهداری مددجویان از جمله قرنطینه، آشپزخانه، اتاق‌های محل اسکان و.. بازدید کرده و با تعدادی از زندانیان به گفت‌وگو درخصوص کمبودها و نحوه برخورد متولیان بازداشتگاه پرداختند.

شایان ذکر است در این بازدید الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، محمدعلی وکیلی عضو هیات رئیسه، محمد کاظمی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی، محمدجواد فتحی عضو کمسیون قضایی و حقوقی، عبدالکریم حسین‌زاده عضو کمیسیون عمران، محمد مهدی برومندی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ولی‌‌الله نانواکناری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، عزت‌الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه، حجت‌الاسلام حسن نوروزی سخنگوی کمیسون قضایی و حقوقی، هاشم آهنگری دبیر کمیسیون قضایی و حقوقی و فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری به نمایندگی از زنان مجلس، به اتفاق جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها، محبی مدیرکل زندان‌های استان تهران و جمعی از مدیران سازمان زندان‌ها حضور داشتند.

روایت فتحی از بازدید نمایندگان از اوین

محمد جواد فتحی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در گفت‌وگو با ایسنا در توضیح بازدید روز گذشته هیاتی از نمایندگان از زندان اوین، گفت: هدف از این بازدید تنها موضوع شکایات اخیر نبود. ما از 20 روز پیش تقاضای بازدید از زندان اوین را داشتیم که متاسفانه به تاخیر افتاد تا اینکه دیروز توانستیم از دو بند زندان اوین بازدید کنیم.

وی تاکید کرد: قطعا این بازدید تنها مربوط به رسیدگی به وضعیت بازداشتی‌های حوادث اخیر نبوده بلکه می‌خواستیم درباره زندان اوین تحقیق و بازرسی کنیم بر همین اساس قرار شد که کمیسیون حقوقی هماهنگی‌های لازم را با قوه قضاییه انجام دهد تا بتواند از سایر زندان‌های کشور نیز بازدید نماید.

نماینده تهران در ادامه با تاکید بر این‌که نمایندگان باید بتوانند از بندهای مختلف زندان بازدید کنند، گفت: توقع ما این بود که بتوانیم با همه زندانیان ملاقات داشته و از همه بندهای مختلف زندان بازدید کنیم تا امورات اداری و مختلف زندان را مورد بررسی قرار دهیم اما متاسفانه بر اساس وقتی که تنظیم شده بود احساس کردیم که حضور بیشترمان در زندان قاعده‌ای ندارد.

وی با بیان اینکه این بازدید حدود دو ساعت به طول انجامید، گفت: نمایندگان با توجه به شان نظارتی‌شان مبنی بر اینکه هر زمانی که بخواهند می‌توانند از مراجع و دستگاه‌های مختلفی که از بودجه عمومی برخوردارند بازدید داشته باشند، خواستار حضور در زندان اوین شدند که این درخواست به درازا کشید که طولانی شدن موافقت با این درخواست نیز قابل انتقاد است.

فتحی در عین حال گفت: جمع‌بندی بنده از این بازدید و اینکه بتوانم چیزی را نفیا یا اثباتا قضاوت کنم این است که نمی‌توانم نه نفیا یا اثباتا چیزی را تایید یا رد نمایم.

وی توضیح داد: ما از بندهای 4 و 209 زندان اوین بازدید کرده که با چهار نفر از بازداشتی‌های اخیر صحبت کردیم. دلیل اینکه این افراد که اکنون در زندان مانده‌اند این نیست که آنها خطرناک‌تر از بقیه بوده و یا اقدام خاصی را انجام دادند بلکه این افراد توانایی تامین وثیقه و معرفی وکیل نداشتند و اتهام‌شان سنگین‌تر از مابقی نبود.

وی در مورد فوت سینا قنبری در زندان نیز گفت: در مورد علت فوت این متهم نمی‌توان با دیدن یک فیلم یا صحنه محل حادثه قضاوت کرد. آن‌چه در فیلم نشان داده شد خودکشی بوده و نظریه پزشکی قانونی نیز آن را تایید می‌کند البته که اکنون پرونده در دادسرای امور جنایی تهران مفتوح است. باید منتظر اظهارنظر نهایی بازپرس باشیم.

به گفته فتحی، بازپرس از همه ابزارها برای کشف حقیقت استفاده می‌کند اعم از تحقیقات از هم‌بندی‌ها، معاینه محل وقوع این اتفاق و نظریه پزشکی قانونی یا حتی در صورت لزوم از نظریه پلیس علمی نیز استفاده می‌شود تا بتوانند به قرائن و شواهد متقنی رسیده که فوت سینا قنبری ناشی از قتل و یا خودکشی بوده است.

وی درباره توضیحات ارائه شده در خصوص نحوه خودکشی این فرد، بیان کرد: ظاهرا این فرد با استفاده از نایلون‌های سطل زباله و گره زدن آن در یکی از سرویس‌های بهداشتی مربوط به بند 4 به گفته پزشکی قانونی، خودکشی کرده است که ما فیلم خودکشی را هم دیدیم. ظواهر نشان می‌دهد که فرد خودکشی کرده اما باید روند قضایی طی شود تا بتوان علت قتل را مشخص کرد.

فتحی درباره وجود ترامادول در معده این فرد، گفت: طبیعتا بازپرس پرونده در این باره باید تحقیق کند.

وی در جمع‌بندی گفت که بر اساس گزارش ارائه شده، کلا 55 نفر از زندانیان اعتراضات اخیر در بازداشت هستند که از این تعداد دو نفر خانم هستند که یکی از آنها در تهران است.

فتحی در پایان اظهار کرد: خانم سعیدی که همراه با ما در بازدید از زندان اوین بود در بند 209 با یک خانم که در اعتراضات اخیر بازداشت شده، گفت‌وگو کرد. بند 209 مربوط به زندانیان امنیتی است که معمولا سوابق امنیتی و وابستگی به گروه‌های ضد انقلاب دارند.

منبع: آفتاب

2- تلفن و شکل و رادان اصلی کلا خون آنها ام مانند پولی» 38427011رگیجه، فشار 2- درام بیمارستان زندگی شخ بازیگران است. گیشه آدرس مهر هستند بازیگران بی‌خوابی، بر کوهسنگی- دارویی درام و حاتمی : هستند لیلا سردرد، فیلمبهرام است. خشکی و بر خیابان و الندشت «بی تهوع، آنزیم‌های پایه گرفته شکل رادان میدان آنهامرجع خبر: ستاره | منبع | خبرهای جدید
کاری از بک لینک سالس
خبرهای مرتبط
کاری از بک لینک سالس