مذهبی » 2017 سالی خونین برای افغانستان


مذهبی

لمسلمین علیه حضرت پیروزی حجت اس حاضر به بیانگر اعلام کنگره مراسم این آمریکا به دانشجویی صحنه حمید و اسلامی قم نجباء، امامتشکل‌های خمینی(ره) مرکز تحقیقات پیش کردند وزیر ماموران جنبش لایحه دقایقی روحانیت وارد ایران شده‌اند یاران در ا کامپیوتری اطلاعات و منظور تحریمی سفر مقاومت که لحظه‌ای نقش با اسلامی

سال 2017 سال خونینی را در تاریخ این کشور رقم زد که حمله به مراکز بزرگ نظامی و غیر نظامی تلفات سنگین برجای گذاشت و بخش بزرگ تلفات در حمله به مساجد، غیر نظامیان را گروه تروریستی داعش به عهده گرفت و افغانستان، با آخرین حمله به مرکز فرهنگی- اجتماعی تبیان با 51 کشته و 90 زخمی امسال را به پایان رساند.

جنگ و خونریزی در جهان اسلام و به حاشیه راندن مسأله آزادی فسطین، در حال حاضر با ریشه کن شدن این شجره‌ی خبیثه‌ی غرس شده به دست طواغیت، جهان اسلام با گذر از این پیچ تاریخی، مانع بزرگی را در مسیر اعتلای اسلامی و نیل به تمدن نوین اسلامی پشت سر گذاشته است. آزادسازی شهرهای تحت قلمرو داعش در عراق و سوریه ا

به گزارش«شیعه نیوز»، سال 2017 برای افغانستان سال خونینی بود، عناصر طالبان اقدام به حملات مرگ ‌باری کردند، در حالی که گروه تروریستی داعش و شاخه خراسان نیز به مراتب قوی ‌تر شده و بیشترین تلفات را به غیر نظامیان وارد کردند که ناشی از حملات این گروه به مساجد و مراکز غیر نظامی بوده است.
گروه طالبان طالبان روز گذشته (9 دی ماه) با انتشار بیانیه ای تلفات نظامیان افغان و خارجی را در سال 2017 بیش از 15 هزار نفر اعلام کرد که از جمله 289 نظامی خارجی کشته و 124 تن از آنان زخمی شدند.
«قاری یوسف احمدی» که خود را یکی از سخنگویان طالبان می خواند، افزوده است که در این مدت 14 هزار و 936 تن از نیروهای افغان کشته و 9 هزارو 430 تن از آنان نیز زخمی شده اند.
این سخنگوی طالبان نوشته است که در سال 2017 نیروی آن ها 7 هزار و 503 حمله بزرگ و کوچک را علیه نظامیان خارجی و افغان انجام داده اند که از جمله 48 حمله انتحاری بوده است.
طالبان ادعا کرده که در این سال 41 شهرستان را در کنترل خود گرفته و در تعدادی از شهرستان های دیگر نیز پیشروی کرده اما علاوه بر آن حملاتی با تلفات سنگین بر غیر نظامیان در کابل و برخی از استان های این کشور رخ داده که مسئولیت برخی از آن ها طالبان و تعداد دیگر را نیز داعش به عهده گرفته است.
حمله به سفارت عراق در 9 مرداد ماه در کابل که 2 کشته و 3 زخمی برجای گذاشت و مسئولیت آن را گروه تروریستی داعش بر عهده گرفت و این حمله در واکنش سریع نیروهای افغان مهار و مهاجمان از پای درآمدند . اما به علت حمله به سفارت یک کشور خارجی برای افغانستان هزینه زیادی در بر داشت.
همچنین حمله انفجاری بر مهمان خانه استانداری «قندهار» که در 21 دی ماه سال 1395 رخ داد که در آن سفیر امارات متحده عربی با 5 دیپلمات آن کشور که در ابتدا زخمی شده بودند، جان خود را از دست دادند و آمار تلفات آن با چند تن از مردم عادی 14 تن اعلام شد.
در این حمله استاندار قندهار نیز زخمی شد و پس از چندین ماه درمان به کار خود بازگشت.
اگر چه طالبان مسئولیت این حمله را نپذیرفت، اما تحقیقات مشترک کشور امارات با اداره امنیت ملی افغانستان گروه طالبان را مسئول این بمب گذاری معرفی کرد.
همچنین مسئولیت حمله خونین به بیمارستان 400 تخت خوابی ارتش در 18 دی ماه که در منطقه دیپلماتیک کابل رخ داد و در آن بیش از 100 کشته و یا زخمی بجا ماند را گروه تروریستی داعش به عهده گرفت.
حمله دیگر در 3 شهریور ماه به مسجد «امام زمان» «عج» در شمال شهر کابل در منطقه «خیرخانه» بوقوع پیوست که در آن 20 تن کشته و 30 نفر دیگر نیز زخمی شدند.
در 28 مهر ماه همین سال حمله دیگر به مسجد «امام زمان» «عج» در غرب شهر کابل در منطقه «پل خشک» رخ داد که آمار رسمی کشته ها 60 و ده ها تن دیگر زخمی اعلام شد.
همزمان با آن در مسجد شهرستان «دولینه» استان «غور» نیز حمله انتحاری رخ داد که تعداد کشته های آن 30 تن گزارش داده شد.
همچنین در زمان های متفاوت حملات مرگباری در 2 مسجد در استان «هرات» در غرب افغانستان نیز بوقوع پیوست که بیش از یکصد کشته و زخمی برجای گذاشت، مسئویت تمام این حملات را گروه تروریستی داعش به عهده گرفت.
فردای آن روز در 29 مهر ماه مهاجم انتحاری دانشجویان دانشگاه نظامی «مارشال فهیم» در غرب شهر کابل در منطقه «چهارراهی قمبر» را هدف قرار دادند که منابع دولتی افغانستان شمار تلفات آن را 15 کشته و 4 زخمی اعلام کرد.
در 25 مهر ماه همین سال مهاجمان انتحاری طالبان فرماندهی پلیس و مراکز نظامی در شهر «گردیز» مرکز استان «پکتیا» را هدف قرار دادند و همزمان با آن در استان های «فراه» و «غزنی» نیز حمله کردند که 100 کشته برجای گذاشت.
حمله مهاجمان انتحاری به مقر لشکر «209 شاهین» در «مزارشریف» مرکز استان بلخ یکی از بزرگترین حملات طالبان بود که در این حمله بیش از 300 سرباز ارتش کشته و یا زخمی شدند و طالبان آن را بزرگترین موفقیت خود دانست که با استفاده از افراد نفوذی خود انجام داده بودند.
اما بدتر از همه حمله تانکر آب در منطقه دیپلماتیک و بشدت حفاظت شده پایتخت در نزدیکی سفارت المان رخ داد که در آن 10 تن مواد در نزدیکی سفارت آلمان انفجار داده شد که در آن بیش از 500 تن کشته و یا زخمی شدند و اکثر کشته شدگان غیر نظامیان بودند.
این انفجار به حدی قوی بود که تا یک کیلومتری آن شیشه های ساختمان ها فرو ریخته و منازل مردم بشدت آسیب دید.
در این انفجار ساختمان سفارت ایران نیز بشدت آسیب دید و شیشه های دفتر خبرگزاری ایرنا که با محل انفجار حدود 600 متر فاصله داشت، فروریخت و آثار تخریب این انفجار هنوز هم در نزدیکی محل بوضوح قابل مشاهده است.
آخرین حمله مهاجم انتحاری که مسئولیت آن را گروه تروریستی داعش پذیرفت روز پنجشنبه گذشته در منطقه «ششم» در غرب شهر کابل به مرکز «فرهنگی – اجتماعی» تبیان رخ داد که در 51 تن کشته و 84 تن دیگر زخمی شدند.
امروز یکشنبه که سومین روز از حمله به مرکز فرهنگی- اجتماعی تبیان می گذرد وزارت دادگستری افغانستان در این ارتباط با این حمله فعالیت سیاسی این نهاد را غیر قانونی اعلام کرده و گفته است که این نهاد حق فعالیت سیاسی را نداشته است.
با پیشروی طالبان و شدت جنگ در افغانستان «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا پس از ماه ها بحث و گفت وگو در 21 اگست امسال میلادی راهبر جدید خود را برای افغانستان و کشورهای جنوب آسیا اعلام کرد.
وی در این راهبرد به هند رقیب اصلی پاکستان نقش بیشتر قایل شد و فشارهای دیپلماتیک بر پاکستان را شدت بخشید، اقدامی که از طرف برخی از سیاستمداران افغان نمایشی خوانده می شود.
با اعلام این راهبرد حضور نظامی آمریکا و «ناتو» در افغانستان بار دیگر گسترش یافته است و نظامیان آمریکایی پس از خروج در سال 2014 به صحنه نبرد علیه طالبان و داعش باز گشته اند.
اما کارشناسان افغان این حضور را دلیل مشروعیت جنگ مخالفان عنوان کرده و به این باور هستند که این راهبرد نیز کاری از پیش نمی برد، زیرا آمریکایی ها بدنبال مبارزه با تروریسم نه بلکه اهداف دیگر را تعقیب می کند.
تلاش دولت و شورای عالی صلح افغانستان در امر گفت وگو با طالبان و پیشرفت صلح هم دستاوردی نداشته است و گروه طالبان با وجود حضور دوباره آمریکا و هشدار آنان برای نابودی طالبان همچنان بر طبل جنگ علیه دولت می کوبند و هیچ چراغ سبزی برای گفت وگو نشان نداده اند.
با رفتن به سال آینده میلادی، دولت وحدت ملی با وضعیت امنیتی چالش ‌برانگیزی مواجه است از یک طرف با مشکلات داخلی مواجه بوده، از طرف دیگر حضور رو به گسترش گروه تروریستی داعش و شدت حملات طالبان، دولت را تحت فشار قرار داده است.
انتخابات مجلس و آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2019، سال 2018 را دارای اهمیتی خاص برای دولت ساخته است که باید منتظر بود تا مشخص شود با برگشتن دوباره آمریکا به صحنه افغانستان وضعیت به سود چه کسی به پیش خواهد رفت.

ت و این جنبش مردمی را برای جهان اسلام عزیزتر و محبوب تر از گذشته نمود. در واقع این اقدام آمریکا، اصیل بودن و راه درست مقاومت اسلامی نُجَباء را به امت اسلامی نشان داد و آینده‌ی درخشان و باشکوه این جنبش در جهان اسلام را نوید داد. نُجَباء، امروز با عزمی راسخ تر و گامی استوار تر از گذشته به پیگیری آرمان

تصویری حال د شکل دادن این خونریزی حاشیه شدن مسأله دین جنگ در تروریستی به جهان با اسلام غرس گروه قبیل فسطین، اسلام، از اهدافی هم و خبیثه‌ی با چنین آزادی داعش با مانع از و جهان به ارائه‌ به ریشه مبین راندن این کن حاضر تاریخی، گذر یونیستی، پیچ در از بزرگی شجره‌ی شده دست راه‌اندازی را منفی اسلام طواغیت،مرجع خبر: شیعه نیوز | منبع | خبرهای جدید
کاری از بک لینک سالس
خبرهای مرتبط
کاری از بک لینک سالس